Öt tipp, hogy a nyári szünet gördülékenyebben teljen otthon
A nyár, amit mindig úgy várunk, amikor a legtöbb vidám, kalandos élmények születnek, legtöbbször a gyermekek világában spontán történik. Mégis hogyan lehetünk ebben a spontaneitásban tudatosak és tervezettek? A mai posztban ehhez szeretnék néhány tippet megosztani Veletek.
Ahhoz, hogy minden gördülékeny legyen, több mindenre kell gondolnunk és igen időben el kell kezdeni tervezgetni a nyarat. Sok tényező van, ami befolyásolhatja a terveinket: mennyi idős a gyermekünk vagy gyermekeink; kisgyermekeink érdeklődése; a munka; a szabadságok; étkeztetés; nagyszülő vagy babysitter segít be; és ki alkalmazkodik kihez?
1. A lista
A lista, ami tisztán átlátható, segíthet abban, hogy tudd mit tervezel. Tehát legyen egy a spontán és egy a betervezett játékoknak, kalandoknak.
Spontán játékokhoz gyűjts mindent össze, ami ottthon elérhető, rendszerezd, ha eddig nem volt. Legyen konstruktív, társas, kreatív dobozod/zsákod, homokozás, amit bármikor elő tudtok kapni, akár együtt vagy önállóan is el tudnak játszani.
A tervezett listába pedig tedd a számodra nagyobb előkészületet vagy elpakolást igénylő játékokat, kikapcsolódási lehetőséget: festés, kirándulások, strandolás, fagyizás. Tehát, amit nem teszel meg minden nap.
A lista egyénenként eltérhető lehet. Ha nagyobb gyerekekkel vagy otthon és kertetek is van medencével, könnyen lehet medencézés napi program. Ha kisebb gyermekkel és erkéllyel vagytok csak otthon, akkor valószínű egy betervezettebb tevékenység lesz. Vagy a festés is lehet egy ilyen, ha már több gyermek van otthon.
2. A naptár - de mégis hogyan?
Hogyan működik és mi jó nekem? A naptárban tudjátok a pároddal a fix eseményeket vezetni, ami a számára is fontos, ha te vagy otthon a gyermekkel és van olyan esemény, ami őt is érinti. Így nem esik ki a menetrendből és sok konfliktus is elkerülhető. A közös naptárat ma már tudjátok online, de hagyományosan is vezetni, ahogyan Nektek jobb.
A naptár, amit mindenki lát. Erre több opció is lehet, szintén a gyermek(ek) életkorától függően. Ma már itthon is egyre több opcióval lehet találkozni. A vizuálisan megjelenítendő ábrák sokkal jobban láthatóak és egyben értelmet is adnak a gyermekednek, hogy mikor mi történik. A hét napjait megjelenítheted, mint ahogyan a fotón is látjátok és egy kis igazolványméretű képpel, amelyen az arca van jelezhetitek, hogy most melyik nap is van, és mi fog ma történni.
3. A menü
A tervezés sokat segíthet abban, hogy a kirándulást jobban meg tudjátok tervezni. Az ételek előre elkészítése, fagyasztása is jó opció lehet, de nincs abban sem semmi gond, ha 1-2 nap rendeltek. Ma a nagymamák, a rokonok nem laknak mindenkivel egy utcában, így számos dolgot megvalósítani sokkal nehezebb! A főzés során a betervezés lehetőséget adhat arra, hogy a közös pancsira vagy homokozásra több idő legyen.
4. Legyenek nyári célok
A célok, amelyek előre tudnak vinni és segítenek, akkor is, amikor elveszettnek éreznéd a nyarat. Tűzzetek ki projekteket a ház körül ( pl. virágok locsolása, kerti homokozó építése vagy kisebb kirándulások betervezése, házi fagyi készítés, biciklitúra), de Te úgy, hogy ebben te is kikapcsolódj. Annyit vállalj, ami komfortos és nem teher!
5. A munka...
A legnehezebb feladat lehet a munka és a család egyensúly beállítása, s itt fog igazán segíteni az, ha terveztek, blokkokban gondolkodtok és használjátok a listát. A családi naptár segíthet, ezt a gyermekeitek számára is könnyebb átláthatóvá tenni, beszámíthatóvá, így a konfliktusok is minimalizálódhatnak. Tudják majd, hogy mikor mi lesz.
A táborok végig gondolása is sokat segíthet! Tervezni, a közös naptárba helyezni, a gyermekeddel közösen, végig gondolni, hogy mihez lenne kedve és milyen lehetőségek vannak. Ha együtt leültök és megbeszélitek a nyarat, létrehoztok egy nyári szerződést, felelősséggel és következetesen vesztek részt ebben mind, akkor biztosan mosolygós nyaratok lesz.
5 + 1 ....Az a kütyü..
A kütyük, amelyek káros hatásairól hosszú listát lehet vezetni, de most nem erről szeretnék beszélni, hanem arról, hogyan valósíthatjátok meg a következetességet.
Legyen egy terv, hogy a nyárra mi érvényes. Legyen átlátható és beszéljétek meg előre a szabályokat. Időkeretben segítsd: csörögjön egy óra, time timer is nagy segítség lehet. Legyen meg fixen, hogy mikor nézheti vagy használhatja az eszközt. Két éves kor alatt semmiféleképpen nem javasolt, a felett sem igazán, de egy nagyobb gyermeknél következetesen, keretekkel segítsd a használatban. A cél, hogy le tudja tenni és ki tudja kapcsolni. A cél az, hogy ne az unaloműző legyen mértéktelenül.